A repülő szőnyeg választása ezúttal egy kicsiny ékszerdobozra esett valahol Ausztria hegyei között. Habár nehezen megközelíthető, hisz egyik oldalról hatalmas tó veszi körül, másik oldalról pedig hegyek. Nem is akárhogy! a házak a hegy oldalába épültek azt a délibábot keltve a kíváncsi turista szemében, hogy ahol az egyik ház küszöbe van ott kezdődik a másik ház teteje.
Hallstatt nehéz megközelíthetősége egyben varázslatos szépsége is. Egyetlen főútja van csak, sok kicsi lépcsőkkel a házak között. Sokáig csak csónakokon volt megközelíthető, hisz nem volt járható út a hegyeken keresztül, az egyetlen közlekedési eszközköz a kézzel készített különleges Hallstatt-i csónakok voltak. Ezek elkészítése az idő múlásával sem változott. Mára megépült egy 1 kilométeres alagúton lehet bejutni. Az autókat kitiltották a belvárosból, de hely igazából úgy sem lenne a számukra.
Az alagút megépítése előtt a hegy és a tó közép épült város, szinte teljesen el volt vágva a külvilágtól. Néhány gyalogos ösvényen keresztül lehetett csak megközelíteni, de leginkább csak vízi úton, a Hallstatti tavon.
A császár is hajón érkezett Hallstattba, ami nemritkán elő is fordult. A Habsburg uralkodók ugyanis szükségét érezték, hogy látogatásukkal adjanak nyomatékot a sóbányászat jelentőségének.
Kis területéhez képest rengeteg történelmi érdekességgel találkozhatunk. Például, hogy már időszámításunk előtt lakott volt Hallstatt területe, vagy hogy itt található a világ legrégebbi sóbányája, de azt sem szabad kihagyni, hogy Velencével egyforma nagyságú volt áruszállítási forgalma és nem feletekezhetünk meg különleges temetkezési szokásairól sem, sem pedig a kézzel készített hegedűk művészetét.
Már említettem hajó készítési hagyományaikat: mellette szót kell ejteni a szintén hagyományokhoz kötődő hegedű készítésről. Mivel a Hallstatt-ot körül ölelő erdő a világörökség része a helyi erdészek nagy becsben tartják: csak annyi fát vágnak ki, amennyire szükség van, és azt is pótolják. Az erdész tudja hol találja meg a legöregebb fákat, de csak a hegedű készítő tudja melyik fából lehet jó hegedűt készíteni. A hangszereket egyenként készítik kézzel és a világ minden tájára szállítanak belőle.
Történelmileg is érdemes kicsit megvizsgálni eme kisvárost. Már időszámításunk előtt lakott volt: Csak mindössze néhány főből állt a lakossága, a férfiak pedig bányászkodtak. Sajnos parányi közösség egy végzetes napon hegycsuszamlás áldozatává vált. Lakóinak létezéséről az utókor csak évszázadokkal később szerzett tudomást. Az idők múlásával a domboldal újra betelepült és újra csak bányászattal kezdtek foglalkozni. De mit is bányásztak olyannyira, hogy a későbbiekben kereskedelmileg fontos központ lett?
Nem mást mint sót.
Hallstatt mai fényét a sónak köszönheti:található a világ legöregebb sóbányája, mely 7000 éves múltra tekint vissza.
A só alapjaiban meghatározta a város egész történelmét és a mai arculatát is. A hallstatti emberek sóval fizettek az árúért, még napjainkban is jelentős sóbányászati tevékenység folyik.
A város a kelta eredetű nevét is sóról kapta: hall = só, statt = állomás, helység. (A só helye)
Ha valaki ellátogat ide, ne lepődjön meg, hogy itt tulajdonképpen minden a sóról szól.A Sóbánya 838 méter magasban található bejáratához a hegyoldalba épített felvonóval lehet feljutni, amely mindössze 3 perc alatt felér, illetve gyalogtúrával azon az úton, amit a bányászok több ezer éven át használtak.
A Sóbánya Kaiserberg nevű része 2002 óta látogatható újra.
Mielőtt belépnénk a bányába megkapjuk a kötelező védőfelszerelést, ami egy overall és egy védősisak. Ezután kezdődhet a valamivel több, mint egy órás bányalátogatás, ahol bemutatják a bánya történelmét és a sóbányászat rejtelmeit.
Két fából készült csúszdával juthatunk le a föld mélyébe a só tóig (aki nem mer lecsúszni, természetesen mehet lépcsőn is). A második egyben a hosszabb 64 méteres csúszda végénél egy automata fényképet készít az érkezőkről, mérve a sebességet (akár 50 km/h sebesség is elérhető), melyet természetesen meg is vásárolhatunk.
Hallstattban a mai napig bányásszák a sót, és még több száz évre elegendő tartaléka van, egyenlőre tehát nem fenyegeti a bezárás veszélye.
Még mást is talál a kíváncsiskodó személy, de természetesen erős gyomor bizony elkel hozzá: Ez pedig a Csontház. A Csontház a templom melletti kis kápolna, hol a Hallstatti ember a végső nyughelyére lel.
A plébániatemplom kertjében teraszosan kialakított temető hamar elérte határait, így más lehetőség nem lévén a 18-19. században a korábbi sírokat (8-10 éves) fokozatosan felszámolták. Az azokból előkerült koponyákat megtisztították, kifehérítették majd kalligrafikus betűkkel ráírták az elhunyt nevét, esetenként díszes virágmotívumokat festettek rá és a csontházban helyezték el.
Több mint 1200 koponya található itt, közölük 610-re festettek virágos mintákat, melyeket sorban egymás mellé helyeztek ügyelve, hogy a közeli hozzátartozók egymás mellett legyenek elhelyezve. Érdekesség, hogy némelyikre nem csak virágos mintákat festettek, de neveket is írtak, méghozzá a homlokra.
Akit mélyebben érdekel történelme az térjen be a Kultúrális Örökség Múzeumba: Hallstatt egész történelme megtalálható ott, minden féle feljegyzések formájában. A városka legsötétebb korszakától kezdve a legfényesebbig.
Végül pedig a méltán híres Hallstatt-i tóról néhány szót: A tó legmélyebb pontja 125 méter, ennek köszönhetően víz nyáron sem túl meleg. Területe: 13,5 km2, hossza: 5,9 km, szélessége: 2,3 km. Vize kristálytiszta, kifejezetten csábít a fürdőzésre. A Traun folyó keresztül folyik rajta, maga a tó 508 méter magasan helyezkedik el. Hallstatt a tó nyugati partján fekszik.
A Tó partján található települések: Hallstatt, Obertraun, Bad Goisern.
Minden strandja ingyenes, belépőt nem kell fizetni. Bár az időjárás ritkán engedi meg, a fürdést. A tó nagyban hozzájárul Hallstatt fejlődéséhez, hiszen nélküle aligha nőhetett volna ilyen óriásira a sóipar a parton. A város kincsét a sót a Traun folyón vitték, hogy a Dunát elérve külföldre vigyék az árút. A sóbányászat fénykorában ez volt az egyetlen használható szállítási mód.
Tiszta időben különleges látványt nyújt, ahogy a víztükörben az Alpok hegyei visszatükröződnek.
Salzkammergut tartományában található ez a mesebeli környék, valahol az Alpok hegyeiben elrejtve. Tapasztalatból tudom, hogy aki egyszer ellátogat oda, azt örökre megbabonázza a hely, hiába nem egy napsütötte, pálmafás tengerpart. Személy szerint, beleszerettem. 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: